BOSÁK: Arco září v září 2013

Pár řádek z Bosákovo lezeckého výletu…

Arco září v září

2013

 

Bosák & Ráca – città di Trutnov

Aleš & Ušák – città di Budky (České)

 

V pátek 20.9. vyrážíme za sluncem vyhřátými skálami na severní okraj Lago di Garda – do meky sportovního lezení – do Arca. Ubytování máme luxusní – smíšený lesík nad fíkovými sady kdesi vysoko nad městem. Plány máme různé – já s Rácou vícedélky, Aleš s Ušákem potrápit pracky v Massone.

 

Sobota – pro „rozlezovou“ vícedélku zajíždíme na plotny poblíž Mt Brenta. Volba padla na cestu Arivederci Marco 6c dl. 200 m (Sport climbing sector v Parete Zebrata). Hnedle první délka je pro mě neřešitelným oříškem, a tak si klíčové místo v úvodní 6c vylepšuju za A0, tj. přes presku. Ob 2 délky se vyloupne další problém – Ráca jej po několika pokusech přeci jen přebouchá, já to po několika pokusech řeším úspěšným skokem do madla…ufff. Až zpětně zjišťujeme, že se problém „ofiko“ má řešit technicky (A0).

 

Plotny…plotny…plotny…

 

Před posledními délkami začínáme bloudit ve stěně a k tomu fučí …je kosa, takže 3 rychlé 60m slanění a jsme zpátky pod stěnou. Ještě omrkneme cca 5 let staré Rácovo napřímení 1. délky cesty Trento …nýty tam stále jsou, evidentně však naprostá většina lezců zápolí v původní lajně …pravdou je, že původní pohodovou IV-V Ráca lehce poupravil o pár stupínků někam směrem k VII J.

Aleš s Ušákem celý den zápolí v Massone…

Neděle – Penelope 6b+ dl. 200 m (Parete di San Paolo v Mt Colt)

 

Po úvodní značně „vojeté“ délce následuje parádní koutek, převis,… eňoňůňové štandy… prostě parádní lezení …a navíc …před polední smažbou na slunci jsme hezky schovaní v koutě.

 

Expozice narůstá hnedle po prvních délkách…

 

Z vrchu máme celou dolinu jak na dlani.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…a je posekáno …spokojený Ráca                                          …spokojený já

 

Sestup je po příjemné pěšině.

Aleš s Ušákem celý den zápolí v Massone…

Pondělí – Renata Rossi VI+ dl. 300 m (East face Mt Colodri)

Na doporučení Aleše dáváme famózní klasiku nad Zoo campem

 

První „hnusnou = vojetou“ délku obcházíme po polici. Další délka se sice taky leskne jak dětská prdelka a navíc pálí polední slunce… přesto se postupně začínají podávat excelentní lezecké delikatesy (sokolíky, lišty, koutek,…) …v těžších délkách jsou vystříleny nýty …jinak makaj vlastní frendy.

Cca v půlce se objevuje krátká psychická vsuvka = komín v chrši …vše se drolí, nejde nic založit, …poslední nýt je zatraceně daleko pod nohama …lezecky nic těžkýho, ale hlava to nějak nebere… naštěstí krátký kamenolom končí příjemnou policí…následují další délky v pevné skále…ňam.

Dolez je téměř k vrcholovému kříži …výhledy, panoramata, relax… sestup feratou mezi partou 30-ti nímandů usilovně bojujících v nataženém hromosvodu…

Aleš s Ušákem celý den zápolí v Massone…

 

 

Úterý = rest day

 

Během 12 km vyjíždíme o 1.200 m výše a pak pokračujeme pěšky na Mt. Altisimo (2.079 m.n.m.). Z výšky 2 km koukáme na jezero a okolní kopce… jednoznačně další z důvodů, proč se sem vrátit (vracet…). Odpolední koupačku v Lágu s nezvykle teplou vodou kazí jen všudypřítomní úchylové… inu …jakmile se člověk jde smočit nebo omýt …objeví se jouda s knírkem a načesaným pudlem či buldočkem…nejlíp s černým a bílým…samozřejmě oba psi maj svou samolepku i na autě… prostě hnus L

Podvečerní shopping lezeckých cajků v Arcu končí pohodový den…

 

 

Středa – Pantarei 6b+ dl. 180 m (Parete di San Paolo v Mt Colt)

 

Psaná ***** cesta…takže jedna z nej v oblasti …dle mě pěkná, ale předchozí mi chutnaly lépe.

Posekáno je brzy, takže odpolko ještě trajdáme po Arcu…

Aleš s Ušákem celý den zápolí v Massone…

 

 

Čtvrtek – den odjezdu

 

…pracovní pátek volá, takže zbývá poslední dopolední lezenice.

Tentokráte v Massone. Sportovně laděné cesty a slunce zaplé na plné pecky nám dávají zabrat… rozlezové total oklouzané 5a, pak svižné 6a,… poslední 6c už prasím za A0…).

Aleš s Ušákem… sic celou dovo strávili pod jedním skalním masivem… sic povětšinou přelézali stále stejné cesty (až pustily)… někdy za cenu ponechání matroše ve stěně, který však do rána nějaký parchant vyšpatnil… přesto zanechali v Massone hóóódně parádní stopu… Ušák vybojoval nějaká 7a + pokusy v 7b, Aleš doplnil 8a …vše ve francouzské klasifikaci ! …holt kdo umí…

 

 

…tak zas někdy pardi !!!

 

Bosák