Südwand na Dachstein.

Jednou Peky poslal nákres cesty Serpentine vedoucí v jižní stěně Dachsteinu. 700m lezení v mohutné jižní stěně je opravdu výzva.

 

 

 

Nakonec razíme ve dvou, ráno z HK. V Ramsau jsme před polednem, tak se ještě  odpolko jdeme podívat na nástup. Všude je mraky sněhu, přes přístupovou ferátku teče voda. Trošku cestu hledáme, ale nic zásadního. Kousek pod nástupem necháváme lezecký cajky v depozitu, a valíme na parkoviště k autu. Usušit botky, bašta, pivko a spánek.

 

V den D vstáváme ve 3, odchod o půl čtvrté. Je příjemně, tak to odsýpá. Sníh je ztuhlej, ale ne zmrlej. Cestou mě prasknul spojovací plocháč mačky tak docházím na jedné …. Na nástupu je mraky sněhu, první délka vlastně není. Peky se propadá po pás do odtrhovky…no alespoň že ne celej. Hned na začátku je celkem delikátní sokolíček, jištění vlastní, taktéž štand. Pak se poctivě střídáme, délky +- nacházíme. Na štandu borhák, pak většinou postupový pro ukázání směru, pak v těžších místech občas nýt. Odjistit to jde slušně vklíňáky a hlavně frendy. Hlavně prodlužovat, protože lano v těch cikcakách pěkně táhlo.

Ve třetině stěny už do nás pálí slunce, a to nepřestane do večera. Uprostřed se stěna na dvě délky pokládá. Řešíme kudy dál, jeskyni nevidíme, jasný směr také ne. Nakonec Peky nachází nýt, tak jme zachráněni. Dál pokračují krásné plotny, spárky a koutky. I nýtků přibylo. Topo úplně nesedí, ale neva.  Jen ten večer se blíží.

Stojíme před poslední délkou před napojením do rampy a váháme. Nahoru dle topíčka nic nevidíme, kreslené nýty ne, pilířek jo a nad ním nehezké převisy. No už jsme si zvykli, tak stoupám. Na pilířku zjišťuji, že tudy cesta nevede. Složitě přelézám kus převisu a napojuji se do ubíhající spáry, pokračující rampou. Ta ale vede doprava a ne doleva na hřeben. Peky po ní pokračuje dál, ale je to cesta do pekla. Tak zpět. Smyčka přes hrot a slanit 50m dolů, kus podél koutku , pak pěkně 20m ve volnu pod převis….to chceš. Drobný traverz a jsme zpět, kde jsme před 2hodinkami začínali.

Kašlu na topo, kašlu na pilíř, jdu do leva, tam nalézám nýt a jsme zpět na dobré cestě. Dvě lehké délky a jsme na hřebenu. Po 15 hodinkách lezení. S úlevou bereme pohorky a hurá ferátkou západním hřebenem k vrcholu.

   

Tam nám akorát zhasli. Nasadit čelovku a druhou ferátkou valíme dolů.  Na ledovci beru zbylou mačku a pokračujeme pochodáčkem.  Ten končí o půlnoci na lanovce. Záchodky jsou otevřené, voda teče, zima není. Tak pod sebe smotáme lano a děláme, že spíme.  

Ráno pokračuje auzuro, lanovku a okolí máme pro sebe. Navíc nám zbyla margotka tak je i snídáme J. V 8 skáčeme do lanovky, v 10 do auta, drobná očista v říčce a hurá do rozpálených Čech. Na hranici ukazuje teploměr 36, od Budějovic 38°C….

Přelezeno: Hoher  Dachstein – Serpentine, 6+, 700m.

 

Sepsal   Jiří Lukeš

Fotil       Jan Pekárek

   

 

 

 

 

 

 

4 komentáře

 1. František-FKDP:

  MOC pěkné, velmi solidní výkon. Jako vždy s lehkou dramatickou tečkou na závěr… 🙂 Smekám a gratuluji!

 2. Kindr:

  Za mých mladých let jsem tuto možnost neměl. Obdivuji a tiše závidím. Dobrý výkon. Přeji mnoho dalších super výstupu.

 3. Jíra:

  Jako JO. Sice lehce psáno, ale v reálu to bylo jiný kafčo. Gratulace ať jde jen lépe.

 4. Rosťa:

  Pěkný kluci, úctyhodné. Asi si to dovedu představit, i když v horách jsem vícedélku nikdy nelezl. Díky za článek!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.