Norsko – Flatanger – jedinečné lezení, 20.-27.6.2024

(Za Matyáše Matyho Fuchse vložil František-FKDP) S partou 11 chlapů jsem se vydal na rybářskou výpravu do norského Flatangeru. Tato oblast je proslulá nejen bohatými vodami plnými ryb, ale také jako Mekka světového sportovního lezení. Právě zde Adam Ondra přelezl nejtěžší cestu světa – Silence.

Během našeho pobytu se mi naskytla příležitost na chvíli uniknout od rybářské skupiny a vydat se za lezeckým dobrodružstvím. V místním lezeckém kempu jsem našel ochotné spolulezce, kteří mě jistili na nádherných cestách:

Joris (obtížnost 6a) – krásná cesta s technickými kroky.
Kakestykket (7a) – převislá traverzová linie s dynamickými kroky.
Eventyrblangding (7c) – vytrvalostní a hlavně technická cesta s dlouhými tahy na oblých chytech a lištách. 

Zážitek z lezení byl opravdu intenzivní. Skalní útvary ve Flatangeru jsou jedinečné – převislé stěny s ostrými hranami a malými chyty nabízejí lezecké výzvy od obtížností 6a.

Během deštivých dnů jsem měl možnost trénovat na boulderu ve stodole v kempu. Tuto tréninkovou stěnu postavil sám Adam Ondra, když zde připravoval jednotlivé pohyby pro přelez Silence. Stěna obsahuje repliky klíčových sekvencí z této cesty, včetně pověstného „knee-bar“ odpočinku. Stodola se stala místem setkávání lezců z celého světa a atmosféra tam byla neskutečná.

Bylo fascinující poslouchat, jak špičkoví lezci diskutují o svých projektech v sektorech jako MuyVerdes či Nordic Flower. Úroveň lezení, kterou tito lidé předvádějí, je ohromující. Mluvili o cestách jako „Thor’s Hammer“ (9a+) nebo „Move“ (9b/+), které patří k nejtěžším na světě. I když jsem původně přijel na rybolov, tato nečekaná lezecká zkušenost se stala vrcholem celého výletu. Měl jsem možnost lézt v jedné z nejkrásnějších oblastí světa, potkat inspirativní lezce a posunout své vlastní limity.

Flatanger je skutečně magické místo, kde se snoubí drsná severská příroda s výzvami pro rybáře i horolezce. Fjordy, které oblast obklopují, dodávají lezení neopakovatelnou atmosféru. Při lezení máte výhled na modrou hladinu moře a zelené kopce pokryté borovicemi, borůvčím, mechem a lišejníky.

Tato zkušenost mi ukázala, jak důležité je být otevřený novým příležitostem, i když přijdou nečekaně. Původní plán rybaření se změnil v nezapomenutelné lezecké dobrodružství, které mi dalo novou motivaci a chuť se v lezení dále zlepšovat.

Pokud budete mít někdy možnost navštívit Flatanger, určitě ji využijte. Ať už jako rybáři nebo lezci, tato oblast vás okouzlí svou krásou a výzvami, které nabízí.

 

Maty

2 komentáře

 1. Lukeš:

  Hezký Maty, krásně popsaný zážitek. 7a, 7c… Radost to číst. Díky.

 2. Bosák:

  Úžasně popsané lákadlo na sever – příroda, atmosféra,…pecka
  7a tleskám, 7c hluboce smekám… je fajn, že se posouváš, moc ti fandím
  Jak to tam je s přístupy ke skalám (čas, dostupnost) a s jištěním? Máš nějaké topo?
  Maty, díky za skvělej motivační článek 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *