Tetnuldi (4 858m) – gruzínský Kavkaz, srpen 2021

Po pádu ze skály a operaci páteře jsem měla pocit, že žádnou čtyřtisícovku už nikdy nevylezu. Až loni v létě jsem si troufla ve dvou s parťákem Vojtou na Tetnuldi (4 858m) v Gruzii. Podle ruské stupnice je Tetnuldi obtížnost 2B, nic těžkého (2B je třeba Kazbek). Proto překvapí, že se doporučuje vzít si aspoň dva šrouby do ledu. Celý výstup je po ledovci, sklon max. 45 stupňů, basecamp je ve 3 700m na moréně.

Budíček ve 3 ráno, mačky nasazujeme kousek od stanu, navazujeme se na lano. Sníh křupe pod nohama, do tmy svítí jen hvězdy a pár čelovek. Po hodině stojíme v menší zácpě, před námi jsou dva gruzínští gajdi a odjišťují pro klienty první prudký svah. Vyhodnotíme, že s takovou daleko nedojdeme a že my dva bez jištění budeme rychlejší. V milosrdné tmě kličkujeme mezi jejich lany a trhlinami ve svahu. Ještě předběhneme Ukrajince, mažem nahoru a užíváme si východ slunce nad kavkazskými velikány – Elbrusem (5 642m) a Ušbou (4 710m). V 8 ráno jsme na hřebínku a čeká nás nejtěžší část výstupu. Hřebínek se zvedá do slibovaných 45 stupňů a sníh je tvrdý jak šutr, šrouby do ledu se opravdu hodí. Lano máme jen 30m, odjišťujeme 3 délky, zavrtáváme šrouby, zasekáváme cepíny, cokoliv je dobré jako jištění či štand. Nohy balancují na hřebínku jak baletky na piškotech, hrana hřebínku slouží jako chyty.

V 10 ráno jsme na vrcholu, úplně sami. Na vrcholu se s Vojtou obejmeme a ukápne mi i pár slz. Po dvou letech stojím zase na vrcholu, který nebyl zadarmo a jsem sentimentální. Výhledy jsou nádherné – celý hřeben Kavkazu na dlani – Elbrus, Ušba, Dychtau, Koštantau, Šchara, samí velikáni. Gruzie a Rusko spolu, tady neexistují hranice.

Další hodinu čekáme, než dolezou všichni ti, které jsme předběhli, tenhle hřebínek je totiž jednosměrný. Dolů to jde hůř než nahoru, tam, kde byl ráno sníh, jsou teď ledové plotny. Zase šroubujeme a zasekáváme cepíny, kolik délek ani nepočítám. Zpátky v basecampu jsme první, výstup a sestup 13,5 hodiny.

Ostatní přichází skoro až za tmy. Druhý den nás gajdi ujišťují, že Tetnuldi rozhodně není 2B, ale těžší.  Tak to mě fakt uklidnili. 🙂 Svůj šroub do ledu nechávám s adresou na vrácení dvojici Čechů, co také uvěřili obtížnosti 2B. Stejně jako my se v pořádku vrátili a jejich děkovný dopis mi visí na ledničce. 🙂

 

Pokyša 

 

 

 

6 komentářů

 1. Ady:

  Poky, vítej zpátky!!!

  Už Ti v životě neuvěřím, že nemáš ráda sněhové či ledové žlaby či hřebínky. Mazec, vždyť je to na kynedril i doma :-). A jestli vám to lezlo tak rychle, jak je ve videu, tak jste museli být nadopovaní nějakou ruskou dobrotou :-).

  BLAHOPŘEJI!!! Ady

 2. Bosák:

  Nááádhera Poky, držím pěsti ať to šlape a leze dál !!! Jsi borka !!!

 3. František-FKDP:

  Hezký výkon, skvělý návrat do hor! Tak již opatrně, Pokyšo, ať se můžeme kochat častěji tvými zážitky. (Horo)lezeckými!!! 🙂

 4. Lukeš:

  Krása, gratulace a jen tak dál.

 5. Jířa:

  Bomba Poky, to jsi pěkně zasekla. Budeš muset dovalit a povyprávět aj s detaily.

 6. Pokyša:

  Moc děkuji za krásné komentáře a za podporu, tu potřebuji ze všeho nejvíc:-))))) Pokyša

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *