Jižní rumunské Karpaty – Piatra Craiului, 15.-22.7.2023

Celý nápad vznikl na květnovém zájezdu ve Slovinsku, kdy jsme po pár pivech přemýšleli, co udělat o prázdninách. Nakonec jsme se rozhodli, že sebereme pár kamarádů a pojedeme do Rumunska. Jenže se jim začala cesta autobusem zdát až moc dlouhá, a tak jsme se je pokusili vyhecovat tím, že jsme si koupili lístky a řekli si, že při nejhorším pojedeme sami. A jeli jsme sami.

(Za Davida Kerháta a Viktorii Levovou vložil F.-FKDP)

 

Naše cesta započala v Ostravě, odkud jsme v jednu ráno vyjížděli. Po 20 hodinách cesty jsme dorazili do města Brašov ve východní Transylvánii. První noc jsme strávili v jednom podivném hotelu, kde nebyla ani kuchyňka. Ale i tak jsme si poradili.  Následující den nás čekala cesta vláčkem (rumunské dráhy se od těch českých moc neliší) do podhorského města Zarnesti. Odtud jsme šli 11 kilometrů do kempu, který ležel pod hřebenem Piatra Craiului.

Náš první výlet mířil na nejvyšší vrchol tohoto hřebenu, La Om (2238 m). Na prvním vrcholu jsme posvačili Tatranky, které s námi jely už z Ostravy. Následovala nádherná cesta po hřebeni, ze kterého byly vidět široko daleko jenom hory. Kousek za horou La Om jsme scházeli prudkou kamenitou cestou dolů. V kempu na nás čekala koťátka, těstoviny a pivo.

Druhý den jsme si naplánovali dlouhý výlet po jednom zalesněném hřebeni, kde jsme potkali stáda domácích zvířat, rumunské pastevce a rozpadlé chatičky. Jenže jsme se ztratili a museli sejít prudkým lesem do údolí, abychom stihli dojít do kempu ještě za světla. Tam nás pozval starší rumunský pár na maso, které si ugrilovali v karavanu, a na jejich oblíbené pivo, na Kozla. Náš poslední den v kempu jsme strávili na pěkném menším výletě po okolí.

Následovala dlouhá cesta zpět do Brašova. Cestou do Zarnesti nás karavanem vzala jedna milá francouzská rodina. Po nalezení hotelu v Brašově jsme se rozhodli toto město prozkoumat. Navštívili jsme historickou pevnost, vyhlídku u nápisu Brašov na kopci za městem a putování jsme zakončili v jedné pěkné restauraci v centru města. Po návratu do Ostravy v 5 ráno jsme došli k názoru, že rumunská města vypadají i trošku lépe.

David a Viki

5 komentářů

 1. Zdeněk Kudrnáč:

  Díky za krásné zážitky a fotky, možná inspirace pro mě.

 2. František-FKDP:

  Další pěkná prvotina. Hezký výlet jste si udělali. Jen tak dál. Včetně toho psaní. 🙂

 3. Anonym:

  Připomnělo to výlety s Hynáčkem v letech 1978 – 1989 do rumunských hor. Možná by nebylo od věci, podívat se, jak se Rumunsko od té doby změnilo. Zda ubylo psů a medvědů anebo naopak. Co Ty na to Zdeňku?
  Cyr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *